آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموز

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان

بیان نکات ، مراحل و شیوه اجرای آموزش شنا به کودکان و خردسالان از 6 ماهگی


آموزش شنا کودکان و یادگیری شنا می­تواند یکی از فوق العاده ترین تجربه­ های دوران کودکی باشد ، همانند برگزاری یک جشن به یاد ماندنی و یا یک مراسم فوق العاده و مانند یک هدیه ارزشمند به کودک است . پس از آن که شناگر کوچک شما برای نه ماه درون رحم به وسیله آب احاطه شده بوده ، معرفی دوباره ­کودکان به آب احساس بسیار خوبی برای او ایجاد خواهد کرد.

در نقاط مختلف دنیا از آب برای آرامش، بازی، درمان، آداب و تشریفات مذهبی ، سلامتی ، تغذیه ، تقویت و تمرین استفاده می­کنند . آب یک بخش جدایی ناپذیر از میراث انسانی است  ما در آب بی­وزن، آزاد و رها هستیم . کودکان می­توانند بدون استرس و درد وارد این عنصر طبیعی شوند و جاذبه کم آن را تجربه کنند . کودک شما ماه ­ها قبل از آن که بتواند راه برود و در مبارزه با گرانش زمین خود را بالا کشیده و به سمت شما راه برود ، می­تواند شنا کند و بسیار راحت­تر خودش را به شما نزدیک کند .

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزهیچ کدام از ما یادگیری راه رفتن را به خاطر نمی­ آوریم و دقیقا به همان صورت یک کودک می تواند در سال­های اولیه عمر خود با یک روش کودک محور و تدریجی شنا را بیاموزد و هرگز زمانی که توانایی شنا کردن نداشته و می­خواسته است که وارد آب شود را به خاطر نمی­ آورد . چه کسی می­تواند بهتر از کسی که کودک از همه ، بیشتر به او اعتماد دارد ، به او شنا کردن را بیاموزد !؟

ما معتقدیم که پدر و مادر، چه در خشکی و چه در آب ، بهترین معلمان کودک برای آموزش شنا کودکان هستند . بنابراین در این مجموعه مقالات شناآموز برنامه­ ای ارائه داده ایم که می­توانیم با دانشی به دست آمده از روانشناسی پرورشی و دوستی با کودک ، هیجان فراگیری شنا را به کودکانمان انتقال دهیم . در این مجموعه مقالات وبسایت شناآموز شما دستوالعمل پیشرفته­ یادگیری مرحله به مرحله و با سرعت کودکان که برای بسیاری از شناگران جوان به شکل مخصوصی طراحی شده است را دنبال خواهید کرد.

یادگیری یک فرایند است نه یک محصول ؛ این فرایند باید زمانی که کودک آماده و پذیرای آن است به آرامی به او آموزش داده شود . ما شنا کردن را می ­آموزیم و این موضوع نیازمند صبر، تمرین و زمان زیاد است و وقتی شما چنین زمان وحوصله ­ای را برای کودک خود به خرج دهید می­توانید زیربنایی از اعتماد و احترام متقابل ایجاد کنید که در دیگر مراحل زندگی به کمک شما خواهد آمد. با این توجه و حمایت زیاد، آموزش شنا به کودکتان فقط کمک به یادگیری، ایجاد حس اطمینان در آب و مهارت­های ایمنی نیست، بلکه در رابطه با شکل و تکنیک، آموزشی است که کودک شما در ارتباط با مسیر یادگیری به جای این که فردی ناتوان باشد، تشویق و حمایت می­شود و به جای فشار برای یادگیری، به یادگیری علاقه مند می­شود.

روش ما در آموزش شنا کودکان ؛ کودک شما را در مرکز یادگیری قرار می­دهد . او شنا را به وسیله بازی ، شعر و آواز ، طنز و فعالیت­های حرکتی و مهارتی مناسب توسعه یافته خواهد آموخت .هر قدم کوچک در طول مسیر آموزش را جشن بگیرید و فراموش نکنید که برای یک کار خاص، نیازی به فشار آوردن به کودک نیست، زیرا همواره دوره­ هایی برای مهارت و یادگیری وجود دارند.

برای تعیین دستورالعمل هر جلسه، زبان بدن کودک خود را فرا بگیرید و سطح آمادگی او را بررسی کنید. ما می­خواهیم کودک شما از تجربه اولین شنا در استخر خشنود باشد به این امید که برای یک عمر از شنا کردن لذت ببرد. زمانی که شما در استخر مشغول بازی با فرزندتان هستید، فقط در حال آموزش حرکت در میان آب نیستید، بلکه هم زمان با این کار، پیگیری، کنجکاوی، اعتماد، لذت، هیجان، پذیرش ریسک، اطمینان و تحمل وصبوری را نیز در او پرورش می­دهید.

در این مجموعه شما دستوالعمل پیشرفته­ی یادگیری مرحله به مرحله و با سرعت کودکان که برای بسیاری از شناگران جوان به شکل مخصوصی طراحی شده است را دنبال خواهید کرد . اگر چه این کتاب برای والدینی طراحی شده که خود شنا را به کودکانشان می­آموزند ، اما ما امیدواریم مربیان شنا نیز این کتاب را مفید یافته و شیوه­ی آموزشی متفاوت این کتاب را به برنامه آموزشی خود اضافه کنند .

یادگیری یک فرایند است نه یک محصول . این فرایند باید زمانی که کودک آماده و پذیرای آن است به آرامی به او آموزش داده شود . ما شنا کردن را می­آموزیم و این موضوع نیازمند صبر ، تمرین و زمان زیاد است و وقتی شما چنین زمان وحوصله­ای را برای کودک خود به خرج دهید می­توانید زیربنایی از اعتماد و احترام متقابل ایجاد کنید که در دیگر مراحل زندگی به کمک شما خواهد آمد . با این توجه و حمایت زیاد ، آموزش شنا به کودکتان فقط کمک به یادگیری ، ایجاد حس اطمینان در آب و مهارت­های ایمنی نیست ، بلکه در رابطه با شکل و تکنیک ، آموزشی است که کودک شما در ارتباط با مسیر یادگیری به جای این که فردی ناتوان باشد ، تشویق و حمایت می­شود و به جای فشار برای یادگیری ، به یادگیری علاقه مند می­شود .

هر قدم کوچک در طول مسیر آموزش را جشن بگیرید و فراموش نکنید که برای یک کار خاص ، نیازی به فشار آوردن به کودک نیست ، زیرا همواره دوره­هایی برای مهارت و یادگیری وجود دارند . برای تعیین دستورالعمل هر جلسه ، زبان بدن کودک خود را فرا بگیرید و سطح آمادگی او را بررسی کنید . ما می­خواهیم کودک شما از تجربه اولین شنا در استخر خشنود باشد به این امید که برای یک عمر از شنا کردن لذت ببرد . زمانی که شما در استخر مشغول بازی با فرزندتان هستید ، فقط در حال آموزش حرکت در میان آب نیستید ، بلکه هم زمان با این کار ، پیگیری ، کنجکاوی ، اعتماد ، لذت ، هیجان ، پذیرش ریسک ، اطمینان و تحمل وصبوری را نیز در او پرورش می­دهید .

آموزش شنا کودکان ، شامل حس اطمینان در آب و سطوح آموزشی که بر اساس سن طبقه بندی و تقسیم شده است می باشد  . ما شما را با مراحل اولیه انطباق با آب آشنا می­کنیم ، چگونگی آموزش نگه داشتن نفس به کودک برای رفتن زیرآب را توضیح می­دهیم و در نهایت به لحظه هیجان انگیز شنا کردن کودک بین دو نفر می­رسیم  . زمانی که کودک شما بتواند مهارت­های مخصوص به سن خود را در این بخش به راحتی انجام دهد ، شما به سمت مهارت­های پیشرفته­تر شنا مانند چرخش به دور خود در زیر آب ، شناور شدن ، شیرجه زدن در حلقه­ها و شنای بدون کمک خواهید رفت  .

ما امیدواریم این تجربه­ی خانوادگی یک تجربه بیاد ماندنی برای شما و فرزندانتان باشد  . در هنگام آموزش شنا به کودکان و خردسالان ، احساس خنده و آب پاشیدن در آب ، احساس تعهد نسبت به کودک و هیجان و غروری که کودکتان درهنگام یادگیری مهارت­های جدید از خود نشان می­دهد ، احساس شادی بخشی خواهد بود  . پس لباس­های شنای خود را برداشته و به سمت استخر حرکت کنید  .

در هنگام آموزش شنا کودکان ؛ آب ، کودک ، خنده و یادگیری شنا ترکیبی شکست ناپذیر است . زمانی که با نگاه پرورشی و کودک پسند به موضوع نزدیک شویم ، شنا فواید زیادی را نصیب کودک شما می­کند که شامل لذت بی حد و اندازه ، عزت نفس و اعتماد به نفس می­باشد . این کار باعث گسترش و پیشرفت رشد فیزیکی و شخصیتی کودک شما شده و نتیجه­ی آن شادی و سلامتی یک کودک انطباق پذیر خواهد بود  .

فواید شنا برای کودک  (  چرا آموزش شنا کودکان ؟!؟  )


در هنگام آموزش شنا کودکان ؛ تقریبا برای تمام کودکان در این سن ، آموزش شنا اولین تجربه خارج از محیط خانه بوده و بسیار مهم است که مثبت و مفید باشد . عموما والدین جوان­تر نسبت به شنا کردن کودک خود نگران­تر هستند ، ولی نگران نباشید . به زودی خواهید فهمید که فرزندتان چقدر مقاوم است و شما چقدر توانا هستید . در میان این گروه شانس بسیار زیادی وجود دارد که کودک بتواند با بودن روی آب ، داخل آب و زیر آب به راحتی اخت شود . کودک هنوز به محیط مملو از آب درون رحم نزدیک بوده ، هیچ ترسی ندارد و هنوز حس استقلال را طلب نمی­کند . زمانی که کودکان در چنین سنی شنا کردن را بیاموزند هرگز به خاطر نخواهند آورد که چگونه شنا کردن را یاد گرفته ­اند . آن­ها از آب نترسیده و مهارت­های ایمنی را از کودکانی که در سنین بالاتر شروع به آموختن کرده ­اند زودتر یاد می­ گیرند .

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموز

از مزایای زیادی برای کودکانی که شنا را در یک مسیر تدریجی ، آرام و قدم به قدم آموخته اند وجود دارد . محققان برخی از اثرات مثبت قابل اندازه گیری که در نتیجه آموزش شنا به کودکان بدست می­ آید را ثبت کرده­اند و والدین در سرتاسر جهان اولین شاهدان پیشرفت در سلامت ذهنی ، فیزیکی ، احساسی ، رشدی و اجتماعی فرزندانشان هستند .

 • فواید احساسی

شنا به کودکان اجازه می­دهد که به صورت مستقل ، در آب خیلی زودتر نسبت به خشکی حرکت کنند . زمانی که کودک در حال کشف محیط جدید و آبی خود است می­توان افزایش اعتماد به نفس کودک را مشاهده کرد . زمانی که پس از هر بار پرش یا شنا کودک را می­گیرید ، او اعتماد کردن را می­آموزد و هنگامی که او را در به دست آوردن یک مهارت جدید تشویق و ترغیب می­کنید ، عزت نفسش را پایه ریزی می­کنید . چهره­ی کودکان پس از هر موفقیتی می­درخشد چرا که آن­ها به دنبال تأیید هستند . قدردانی والدین از تلاش آن­ها ، غرور و باورپذیری از خودشان را پروش می­دهد . شنا کردن به کودکان حس جدیدی از آزادی را تقدیم می­کند بنابراین می­تواند برای افزایش قدرت آن­ها نیز مفید باشد .

 • وابستگی و پیوستگی والدین و فرزند

به غیر از آب در چه مکان­های دیگری می­توانید برای مدت طولانی با فرزند خود در ارتباط نزدیک باشید ( چهره به چهره و پوست با پوست ) . در یک محیط گرم و در حضور یک عنصر طبیعی ، این که به کودک خود شنا کردن را بیاموزید ، زمانی که همراه با هم بازی کرده و حرکت می­کنید و زمانی که شما در مقابل او صبر ، تشویق و مهربانی را تمرین می­کنید و این عمل باعث افرایش ارتباط بیشتر شما و کودکتان می­شود .

شما با آموزش شما کودکان ؛ در مورد شخصیت در حال رشد ، حس شوخ طبعی و چگونگی برخورد او با موفقیت­های جدید چیزهای زیادی می­آموزید . همان طور که در حال آموزش او هستید ، از تکنیک­های یادگیری ، توانایی­ها و نیازهای در حال تغییر او آگاه می­شوید . این دانش نه تنها در آموزش موفق شنا ، بلکه در بناکردن شیوه­های موفق پدر و مادر بودن که قابل استفاده در خارج از استخر نیز هستند ، به شما کمک می­کند  .

 • فواید اجتماعی

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزپرفسور لیزلوت دایم در کالج ورزشی در کلن آلمان بین سال­های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ پژوهشی انجام داد که یافته­ های آن نشان می­دهد ، با آموزش شنا کودکان ، کودکانی که در سال­های اولیه زندگی­شان شنا آموخته­ اند ، در رفتار و تعامل اجتماعی ، اعتماد به نفس ، استقلال ، هماهنگی با موقعیت­های جدید و ناآشنا بسیار موفق­تر هستند .

به طور کلی این کودکان نسبت به همتایان آموزش ندیده خود در دوران کودکی از انطباق پذیری بیشتری برخوردار بوده و عزت نفس و اعتماد به نفس به عنوان دو عامل کمکی در پیشرفت آن­ها عنوان شده­اند . هم چنین این تحقیق بیان کرده است که این کودکان از دو عامل مثبت ارتباط و پیوستگی با والدین خود بهره­مند هستند .

اگر شما بتوانید یک گروه هم فکر از والدین را کنارهم جمع کرده و آموزش شنا را دسته جمعی انجام دهید ، می­توانید مزایای اجتماعی این آموزش را نیز تقویت کنید . آن­ها به وسیله مشاهده و تقلید از یکدیگر ، یاد می­گیرند و از حضور در گروه لذت می­برند . کودکان شروع به تعامل با یکدیگر کرده ، رعایت نوبت را یاد می­گیرند و اشتراک و مهارت­های جدید را می­آموزند .

 • فواید فیزیکی

با آموزش شنا کودکان ؛ تمام فواید آمادگی جسمانی که شنا برای بزرگسالان به ارمغان می­آورد ، از جمله افزایش قدرت هماهنگی عضلانی ، تحمل ، استقامت و ظرفیت شش­ها ، برای کودکان نیز وجود خواهد داشت . برای کودکان کم سن و سال ، حرکت در آب ، آن­ها را از زندگی ایستا جدا کرده و به آن­ها اجازه می­دهد از عضلاتی که در زمان­های دیگر بی استفاده هستند ، استفاده کنند . فعالیت در آب برای کودکان بزرگ تر ، می­تواند مکملی برای مهارت­های در حال رشد در خشکی باشد ، به این دلیل که هر دو سمت بدن و در نتیجه هر دو نیمکره­ی مغز درگیر شوند . شنا عواملی هم چون هماهنگی ، توسعه­ی حرکتی و تعادل را افزایش می­دهد . هم چنین والدین الگوهای خواب آرام تر و بهتر را پس از شنا مشاهده کرده­اند .

 • ایمنی شخصی

با گذر زمان و تمرین توانایی­های در حال پیشرفت ، کودکان می­توانند مهارت­های ایمنی مورد نیاز شنا در یک رویداد حساس و خطرناک در آب را ، به دست آورند . یک کودک آرام که در آب احساس راحتی می­کند و کسی که به صورت مرتب مهارت­های ایمنی را به وسیله والدین خود تمرین کرده است ، در شرایط خاص بیشتر تمایل خواهد داشت تا به جای مضطرب شدن ، تکنیک­هایی که آموخته است را به کار ببندد . توجه داشته باشید که هیچ کودکی نباید غرق نشدنی فرض شود و شما همواره باید زمانی که فرزندتان درون آب است به طور کامل هوشیار باشید .

نکاتی که در آموزش شنا به کودکان باید به آن دقت داشت !!


یک پدر یا مادر مثبت اندیش ، به صورت مستقیم به پرورش کودک شاد و انطباق پذیر کمک می­کند . زمانی که در حال آموزش کودک در سن کمی هستید ، فرصت ایجاد اعتماد ، تقسیم شادی ، لذت ، ارتباط به وسیله تماس ، کلمات و  . . . با کودکتان به دست می­آورید . تأثیرات شما روی کودک در چنین سنی نباید ارزیابی شود ، آموزش شما کودکان ؛ یک فرصت بی همتا برای ایجاد و به کارگیری تمرین­های خوب آموزشی می­باشد .

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزما در دوره­ای زندگی می­کنیم که از نتایج و دستاوردهای تحقیقات در حوزه ی توانایی­های کودکان بهره مندیم . به صورتی که کودکان دیگر به عنوان کودک در نظر گرفته نمی­شوند و اغلب به وسیله­ی توانایی­های خود باعث تعجب دانشمندان می­شوند . اکنون ما می­دانیم که یک کودک کم سن و سال نیز قادر به تشخیص صورت­ها ، زبان و احساس بوده و چگونگی فعالیت­ها ، تجربیات و توسعه ذهنی او را تحت تاثیر قرار می­دهد . اگر چه کودکان مهارت­ها را در سن کم توسعه می­دهند ، والدین نباید در تلاش باشند تا یک کودک قهرمان پرورش دهند .

به طور کلی ما به دو صورت می توانیم در آموزش شنا کودکان اقدام نمائیم :

1 ) برنامه هدف محور

در برنامه هدف محور ، یادگیری مهارت در اولویت است ، زمان بندی­ها دارای چهار چوب خاصی است ، فشار و اجبار برای آموزش وجود دارد و مربی ، فرد غالب است .

2 ) برنامه کودک محور

در برنامه کودک محور کودک نسبت به چهار چوب برنامه در اولویت است ، زمان انعطاف پذیر و بر اساس تمایل کودک تنظیم می­شود ، راهنمائی­ها آرام بوده و تشویق کودک برای رسیدن به اهداف ، کمک کننده خواهد بود . پیشرفت برنامه با سرعت فراگیری کودک هماهنگ است و یادگیری برای کودک جذاب می­باشد .

انتخاب ما قطعا آموزش شنا به صورت « کودک محور » خواهد بود . در این نوع آموزش در نظر داشتن نکاتی بسیار حائز اهمیت است . نکاتی همانند :

 • طول دوره آموزش شنا به کودکان

هر کودکی با سرعت خاص خودش پیشرفت می­کند ولی سطوح عمومی وجود دارد که تمام کودکان از آن­ها عبور می­کنند بنابراین کودک شما هرگز مهارتی را نخواهد آموخت که آمادگی یادگیری آن را نداشته باشد . تفاوتی ندارد که کودک شما یک کودک شش ماهه است که عاشق آب بوده و همانند دلفین شنا می­کند یا یک کودک سه ساله است و نظرش هر روز در مورد این که شنا را دوست دارد یا خیر تغییر می­کند . در هر صورت شما نیاز دارید بدانید قابلیت­ های فیزیکی او چیست و بهترین راه تدریس به او چگونه است .

همان طور که کودکان توانائی صحبت کردن ، راه رفتن و خواندن را در سنین مختلف پیدا می­کنند ، یادگیری شنا را نیز با سرعت­های مختلفی می­ آموزند . به عنوان یک پدر یا مادر ، بسیار مهم است که شما انتظاراتتان برای یادگیری یک مهارت را متناسب با آمادگی فرزندتان در نظر بگیرید . همه کودکان می­آموزند که وقتی شنا می­کنند پا بزنند ، ولی بعضی این مهارت را در روز اول می­آموزند و بعضی پس از سپری کردن زمان تمرین و انگیزش زیاد قادر به انجام آن هستند . پا زدن در روز اول ، یک کودک را بهتر ، قوی­تر یا باهوش تر از دیگران نمی­کند ، بلکه تنها نشان دهنده آن است که آن­ها متفاوت بوده و اشخاص بی­همتایی هستند .

نگران این موضوع نباشید که کودک شما چه قدر می­تواند سریع­تر بیاموزد ، بلکه فقط روی کمک به او جهت یادگیری یک مهارت در آن زمان تمرکز کنید . بیشتر زمانی را که در کنار یکدیگر هستید به فعالیتی اختصاص دهید که هر دو لذت ببرید و فراموش نکنید که مهم ترین روش انجام آن به صورت بازیگونه و جذاب است .

در آموزش شنا کودکان ، به طور کلی کودکان تا نه ماهگی عاشق آب پاشیدن و وول خوردن در آب و انجام حرکت موجی تمام بدن همانند دلفین و یا پا زدن قورباغه مانند هستند . بین ۶ تا ۱۲ ماهگی حرکت ناخودآگاه محو شده و تا زمانی که پا زدن اصلی آموخته شود به آرامی پاهای خود را حرکت می­دهند . در ابتدا ممکن است کودکان غیرمتمرکز و ناآگاه به نظر برسند ولی در حالی که بزرگ­تر می­شوند ، شما کودک خود را آگاه تر ، هوشیارتر و متمرکزتر خواهید یافت . هم چنین آموزش حبس   (  نگه داشتن )  تنفس به والدین ، تفاوت بین یک حرکت ناخودآگاه واکنشی با یک حرکت آموخته شده را نشان می­دهد . کودکان کم سن تر نسبت به دمای آب حساس ترند . آن­ها ممکن است سریع تر سرما بخورند ، زودتر خسته شوند و بعد از شنا بیشتر بخوابند . به طور کلی باید از کودکان متناسب با سنشان ، انتظار داشت :

 

1 ) کودکان بین یک تا سه سال

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزپاهای قوی ، پا زدن­های در حال پیشرفت ، هماهنگی در حال افزایش و شوخ طبعی ، مشخصه این گروه از شناگران است . این بازه شامل کودکان در حال یادگیری راه رفتن تا کودکان در حال دویدن ، کودکانی که حرف نمی­زنند تا سخنرانان شایسته و کودکان کم دردسر یک ساله تا کودک استقلال طلب سه ساله را شامل می­شود . به دلیل علاقه آن­ها به دستکاری وسایل و اسباب بازی­ها و این واقعیت که آن­ها نمی­توانند بازی­ها را درک کرده و واکنش­ها را مشاهده کنند ، کودکان در این سن شرکت کنندگان اصلی در یادگیری از طریق بازی­ها و شعرهای تعاملی هستند .

– از این گروه سنی در استخر چه انتظاری باید داشت ؟

به این دلیل که بازه­ی سنی این کودکان خیلی زیاد است در نتیجه پاسخ­ها نیز متمایز است . قبل از آغاز آموزش شنا کودکان باید در نظر داشت که شروع سن بین ۱۳ تا ۱۸ ماهگی بدان معنی است که هنوز شما در دوره­ی اصلی پذیرش آب بوده و این موضوع یادگیری شنا را آسان­تر می­کند . ترس کمتر ، همکاری بیشتر و عشق به آب وجود دارد . از ۱۹ ماهگی تا سه سالگی ، استقلال در حال رشد ، لجاجت و ترس ممکن است اهمیت بازی کردن هوشمندانه تر ، طنز و زمان اضافی برای یادگیری مهارت جدید توسط فرزند شما را بیشتر کند . همان طور که اکثر کودکان در این سن قابلیت حرکت کردن و راه رفتن پیدا می­کنند ، پا زدن ناخودآگاه اولیه به وسیله پا زدن داوطلبانه   (  خودآگاه )  و یاد گرفته شده جایگزین می­شود .

کودکان در این سن شروع به درک یکدیگر کرده و از همدیگر تقلید می­کنند . اکنون وقت آن است که این شناگران تازه کار و متوسط با یکدیگر شنا کنند . به وسیله­ی بازی کردن و استفاده از اسباب بازی به همراه هم ، کودکان مهارت­های اجتماعی خود مانند اشتراک گذاری و استفاده گروهی از امکانات ، وسایل و ارتباط با دیگران را می ­آموزند .

 

2 ) کودکان بین سه تا چهار سال

این کودکان شخصیت­های واقعی برای یادگیری بوده و درس­های شنا را با شخصیت در حال رشد خود ، توضیحات زیاد زبانی و تخیل زنده تبدیل به واقعیت می­کنند . آن­ها برای تعامل بسیار جذاب بوده و همانند تجربه­ های مختلف در مواجهه با آب ، علاقمندی و بی علاقگی­های خاص خود را دارا هستند .

– از این گروه سنی در استخر چه انتظاری باید داشت ؟

با قدرت   (  توان )  فیزیکی و هماهنگی در حال پیشرفتی که این گروه از کودکان   (   سه تا چهار سال )  دارند ، برای انجام یک شنای خوب بسیار توانا هستند . آن­ها می­توانند داوطلبانه   (  خودآگاه )  و با قدرت پا بزنند و بدون کمک پا و با کمک اندک ، بنشینند ، بالا بروند یا بایستند . در عین حال اگر در این سن شروع به یادگیری شنا کنند درصد زیادی از آن­ها ترس از آب هم دارند . بعضی از این ترس­ها شدید و قابل مشاهده و حتی گاهی فلج کننده هستند و بعضی دیگر خفیف­تر و به راحتی رفع می­شوند .
دیدن فرد دیگری در حال شنا اعتماد به نفس را بیشتر کرده و کودکان علاقه دارند تا به دوستان و همسالان خود نشان دهند که چه توانایی­هایی دارند . یادگیری دسته جمعی برای این سنین بسیار جذاب بوده و اگر شما بتوانید گروهی از دوستان و خانواده­ها را کنار هم جمع کنید ، زمانی که کودکان از یکدیگر تقلید کرده و یکدیگر را تشویق می­کنند ، مزایای آن را خواهید دید . اگر یک کودک به خوبی پا بزند می­تواند قدرت آب پاشیدن خود را نشان دهد ، در حالی که دیگری در ساختن حباب مهارت دارد و کودک سوم با خوشحالی صورت خود را درون آب قرار می­دهد .
کودکان شروع به تمرکز بیشتر ، پیروی از راهنمایی­های ساده و ارتباط دادن مهارت­های مختلف می­کنند . هم چنین بازی­های خیالی این گروه که همانند کودکان پر سر و صدا هستند ، به کودکانی که می­ترسند و خجالتی هستند کمک می­کند . در آموزش شنا کودکان سعی کنید از گزینه­ های دزدان دریایی ، سفینه فضایی ، سیرک و هر چیز دیگری که فرزندان شما را به هیجان می­آورد ، استفاده کنید . هم چنین کودکان در این سن علاقمند هستند تا برای جایزه گرفتن کاری انجام دهند . این جایزه می­تواند در آغوش گرفتن کودک توسط والدین باشد و یا قرار دادن یک اسباب بازی به عنوان جایزه .
برای ایجاد یک الگوی مناسب برای این دسته از کودکان می­توان از روش­هایی مانند برداشتن قدم­های کوتاه و تکرار چند باره آن به منظور تقویت مهارت­ها استفاده کرد .قسمتی از به دست آوردن اعتماد توسط کودک زمانی کسب می­شود که او از شما می­خواهد صورتش را در آب قرار ندهید . جایی که شما به عنوان والد می­توانید به او کمک کنید . به وسیله بازی ، سرگرمی ، و طنز پردازی به توانایی خود غلبه کرده تا به او در انجام زیرآبی در مراحل ابتدایی و غیر تهدید آمیز کمک کنید . شما ممکن است با وقفه­های ترتیبی روبرو باشید ولی صبور باشید . زمانی که این گروه سنی از موانع بزرگ ابتدایی عبور کنند توانایی­های زیادی از خود نشان می­دهند .

 

 • ارتباط با کودکان

در مورد این که چگونه اعمالتان را شرح می­دهید فکر کنید و همیشه در مورد کاری که می­خواهید انجام دهید از جنبه مثبت توضیح دهید . برای مثال از کودک خود بخواهید بپرد و روی شما آب بپاشد و همه­ی تنتان را خیس کند به جای این که بگویید بپر توی آب ، آب به تو آسیبی نمی­رساند . همواره حس سرگرمی و طنز کودک را تحریک کنید . برای مثال چکیدن قطره روی صورت کودک را می­توان بوس ماهی نام گذاری کنید . به خاطر داشته باشید که هرگونه موفقیت هر چند کوچک را تحسین کنید . اگر می­خواهید او را از انجام کاری باز دارید فقط نگوئید نه ، بهتر است از تاکتیک دیگری استفاده کنید . برای مثال اگر قبل از شمارش شما داخل آب می­پرد از او بخواهید همراه شما شمارش را انجام داده و سپس بپرد .

بازی خیالی کودکان بزرگ­تر را به وسیله بازی­های خیالی تشویق کنید تا مهارت­های جدید را بیازمایند . برای مثال ، شیرجه زدن برای پیدا کردن یک گنجینه دزدان دریایی مخفی ، بسیار جذاب تر از شیرجه تنها و بدون هدف می­باشد .

 • احساس راحتی در استخر

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزهم کودکان و هم والدین سابقه­ی تماس با آب را به صورت مثبت و بعضی منفی تجربه کرده­اند . بعضی کودکان تجربه جاری شدن آب روی صورتشان در حمام را از اولین روزهای زندگی دارند ، بعضی دیگر شنای زیر آب خواهر یا برادر خود را دیده­اند و بعضی دیگر به دلیل داشتن تجربه­ی بد از روش­های تهاجمی آموزش شنا از آب می­ترسند . در آموزش شنا کودکان مانند سایر اعمال ، بعضی کودکان خجالتی بوده و می­خواهند یک موقعیت جدید را از دور بررسی کنند .

بعضی دیگر از این که روی صورتشان آب باشد به طور ذاتی فراری­اند ولی بعضی به صورت ناگهانی علاقه مند به تجربه یک محیط جدید هستند و به سمتش می­روند . هم چنین به خاطر داشته باشید ، اگر شما سرپرست گروهی از کودکان محافظه کار و محتاط هستید ، باید به این واقعیت احترام بگذارید که برخی تفاوت­های شخصیتی بین کودکان وجود دارد و به کودک خود آن چه به او احساس امنیت و راحتی و خوشحالی در استخر می­دهد را بیاموزید .

 • اهمیت زبان بدن در آموزش شنا

حتی قبل از زمانی که کودک شما بتواند صحبت کند ، او مفسر قابلی در زبان بدن بوده و ریزترین جزئیات را به خوبی درک می­کند . حالت­های صورت ، تنش عضلات بدن ، تن صدا و واکنش­ها ، علامت­هایی هستند که درباره­ی محیط و نحوه­ی واکنش­های کودک به او داده می­شود . برخورد آرام و مطمئن شما در آب با او بسیار مهم و حیاتی است زیرا او تمام علامت­های مثبت و منفی شما را دریافت می­کند . در هنگام آموزش شما کودکان :

 • یک تماس آرام و لحنی ملایم ، بازیگونه و سرحال ، احساس راحتی را به کودک شما انتقال می­دهد .
 • برای ایجاد اطمینان مجدد و بوجود آوردن جو مثبت از حالت­هایی مانند خنده ، بغل کردن ، تحسین ، لبخند یا بوسه استفاده کنید .
 • به کودکتان علامت­های متناقض نشان ندهید . برای مثال پس از آن که او را مجبور به انجام کاری سخت کردید ، او را بغل نکنید یا نبوسید . به جای لجبازی از تشویق بهره ببرید .

در هنگام آموزش شنا کودکان ، شما باید به دقت زبان بدن کودک خود را مشاهده و تفسیر کنید . مخصوصا زمانی که او برای حرف زدن خیلی کوچک است . این موضوع شما را در ارزیابی سطح راحتی کودک و این که آیا تمرینات او را خوشحال می­کند یا خیر ، یاری می­نماید .

یک کودک آرام ، خوشحال و خندان در حال لذت بردن از تجربه خود است . توجه داشته باشید که عضلات بدن کودک شل باشند یعنی منقبض ، کشیده و در حال تنش نباشند . اگر فرزندتان به شما چسبیده است ، بدان معنی است که آماده نبوده و زمان بیشتری برای پذیرش موقعیت جدید نیاز دارد او را با فشار و زور از خود دور نکنید و امنیت مورد نیازش را به او بدهید . گریه کودک نشانه­ی این است که به شما می­گوید چیزی اشتباه بوده و باید فعالیت مورد نظر را قطع کنید . به وسیله بازی یا اسباب بازی توجه او را جلب موضوع دیگری کرده و ببینید چه چیزی باعث گریه او شده است .

 • ترس در مقابل عشق

بعضی والدین در هنگام آموزش شنا ، به آب به عنوان دشمنی کشنده که باید از آن ترسید ، و تهدیدی که باید با آن کنار آمد می­نگرند .

از طرفی اکثر کلاس های آموزش شنا به کودکان ؛ اغلب به روش­های تهاجمی ، مانند به زور خواباندن کودک به پشت متکی است . هدف اصلی یادگیری مهارت­ها است و کودک باید برای نجات یافتن در هنگام ورود غیرمنتظره به آب ، آن­ها را به سرعت بیاموزد . در حین درس­هایی که کودک نیاز به والدین دارد تا به آن­ها تکیه کند ، پدر و مادر در آب حضور ندارند . این روش­های تهاجمی در تقابل کامل با نگرش­های کودک محور است که بر اساس دوست داشتن و عشق به کودک ، عشق به آب ، و عشق به یادگیری بنا شده­اند .

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزما باور داریم در آموزش شنا کودکان که این تمرکز مثبت ، سرگرمی و شادی حاصل از آن ، به یادگیری موفق­تری نسبت به محیط ترس آلود منجر می­شود . آب به عنوان یک عنصر هیجان انگیز برای رشد و پیشرفت دیده می­شود و والدین همواره در کنار کودک ، آموزش را برای او تسهیل کرده و یادگیری تدریجی را برای کودک فراهم می­کنند . این بدان معنی است که والدین هم بدانند که کودکشان چه کارهایی را می­تواند انجام دهد و چه کارهایی را نمی­تواند انجام دهد . چقدر می­تواند نفس خود را نگه دارد و توانایی او در شنا چه میزان است . هم چنین والدین نیز مسئولیت خود را برای حفظ ایمنی کودک و اجرای یک برنامه ایمنی در آب و آموزش مهارت­های شنا به کودک به خوبی می­شناسند .

هماهنگی با دمدمی مزاجی هر فردی می­تواند یک روز بد داشته باشد و بعضی اوقات کودکان از پنج دقیقه تا یک هفته بدی را پشت سر می­گذارند . اغلب این دمدمی مزاجی به شنا نامربوط است . دندان در آوردن یک مشکل عمومی است ، یا خواب بد ، گرسنگی و یا تغییر در برنامه نیز این امر را موجب می­شود . این موضوع مهم است که نسبت به سطح انرژی فیزیکی و حوصله کودک خود حساس بوده و به او فشار نیاورید . به صورت قابل توجهی تنها حضور در آب می­تواند احساس فرزند شما را بهتر کند . اگر با کودکان دیگر شنا کند ، می­تواند از دیدن شنای کودکان دیگر بهره مند شود . زبان مشاهده برای یک کودک ممکن است بدان معنی باشد که او مهارت دیده شده را در حمام و دفعه بعد در استخر امتحان کند .

 • تمرکز روی لحظه

به این دلیل که آموزش شنا کودکان ممکن است اولین تجربه­ ی آموزشی فرزند شما باشد ، باید به عنوان تجربه­ های مثبت منجر به موفقیت­ های آموزشی دیگر در سنین رشد او شود . این به شما بستگی دارد که بتوانید به حالات و روحیات فرزند خود نفوذ کنید . روی بازی تمرکز کنید ، روی هیجان ، رنگ ، لذت و خنده متمرکز شوید . به یاد داشته باشید که فرزند شما بیشترین تمرکزش بر روی لحظه­ هاست . روی لذت­های ساده و تجربه­هایی نو ، نباید عجله کرد . سعی کنید تا خاطره­ی اولین سفر شگفت انگیز خود به استخر را بیان کرده و چیزهایی که باعث ایجاد هیجان در او می­شود را با او بازگو کنید ، احساس آب روی پوست او ، اسباب بازی­هایی با رنگ روشن ، دیدن آب در تمام نقاط و حضور افراد دیگر در استخر .

 • جذابیت بخشیدن به آموزش شنا

گریه یک پیش نیاز برای شنا نیست ، بنابراین اجازه ندهید یک آشنا یا مربی کم دانش به شما بگوید که حالتی عادیست . زمانی که کودکتان آماده است ، مهارت­ها را به آرامی اضافه کنید . هرگز او را فراتر از توانایی­هایش نبرید و فراموش نکنید که اجبار مهارت­ها با هر تئوری درست یادگیری در تضاد است . برنامه­ی شنای شما باید تمام برنامه­های مناسب و خوب بیرون از آب برای گروه­های سنی مرتبط را شبیه سازی کرده و شامل عناصری باشد که به بهترین وجه با آموزش اولیه هماهنگی داشته باشند ، مانند بازی­ها ، اسباب بازی­ها ، لذت و خنده .

 • صبور بودن

اطمینان حاصل کنید که آرام هستید . آموزش شنا به کودکان همراه با شادی بوده و از خنده­ ها و سر و صدایی که به صورت طبیعی به همراه یادگیری است لذت ببرید . اگر او از پریدن داخل آب یا وارد کردن صورتش درون آب نفرت دارد صبور باشید ، او آماده است تا شما را شگفت زده کند . نگذارید تن صدای شما ناامیدی و خستگی شما را به فرزندتان نشان دهد . در عوض تاکتیک دیگری را امتحان کنید یا به مهارت دیگری بپردازید . اغلب ارائه­ی خوب مطلب به زمان نیاز دارد ، تا یک مهارت جدید کمتر ترسناک به نظر برسد و شاد جلوه کند و ارزش امتحان داشته باشد .

 • استفاده از طنز

طنز زبان بی­کلام جهانی است که همه کودکان درکش می­کنند . چه زمانی که در حال دالی کردن به یک کودک و چه در حال طرح ریزی یک بازی دزدان دریایی با یک کودک چهار ساله باشند ، این کودکان می­فهمند که موضوعی شاد در کار بوده و می­خواهند در آن شرکت کنند . از بازی­ها و اسباب بازی­ها سود ببرید ، آن­ها وسایل کمک آموزشی بسیار مناسبی هستند . استفاده از این وسایل جهت تفریح و سرگرمی و یا دادن آن­ها به کودک پس از انجام یک کار سخت مانند انجام اولین زیرآبی که از انجام دادن آن نامطمئن بوده­اند بسیار لذتبخش است . هر قدر که کودکتان در بازی در گیرتر باشد ، کمتر احتمال دارد متوجه شود که در حال انجام کاری جدید است که ممکن است ترسناک باشد .

آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموز

 • یک محیط یادگیری بهینه

در آموزش شنا کودکان ، برای اطمینان از این موضوع که فرزند شما در محیطی بهینه جهت یادگیری شنا قرار گرفته است راهنمایی­ های زیر را دنبال کنید :

 • والدین باید همواره درون آب باشند . این موضوع سبب ایجاد حس آشنایی با محیط آبی می­کند ، حضور والدین اهمیت زیادی دارد و اعتماد و علاقه را گسترش می­دهد .
 • درس­ها را چندین بار تکرار کنید . تکرار و تمرین ، یادگیری آرام و ناپایدار کودک را تشویق می­کند و به شکل اثرگذاری الگوی یادگیری کودک را بازسازی می­نماید .
 • آب گرم و تمیز یک نیاز اساسی برای شنای کودک است . کودک شما ، سیستم تنظیم دمای قوی و رشد یافته­ای نداشته و بنابراین آب باید گرم باشد . هم چنین کیفیت خوب آب ، سلامت و امنیت را نیز تنظیم می­کند .
 • یک محیط مثبت یادگیری به وجود آورید . محیطی ایجاد کنید که احساسات را به وسیله فعالیت­های بازیگونه در آب ، بازی­ها ، شعرها و اسباب بازی­های رنگارنگ تحریک کند .
 • تشویق کودکان نوپا

زمانی که کودک شما وارد مرحله­ نوپایی می­شود ، نشانه­ های ظهور استقلال ممکن است مهارت­های پدر و مادری شما را به چالش کشیده و نیاز به صبر و تحمل بیشتر ، هم در خانه و هم در استخر به وجود آید . در طول این دوره­ی رشد ، کلمه ای که بیشتر شنیده می­شود نه ! می­باشد که می­تواند به معنی نه ، آری و یا حتی شاید باشد . در این مرحله بسیار مهم است که استخر را به محل نزاع و دعوا تبدیل نکنید به طوری که شما به کودک فشار آورده و کودک نیز با آتش پاسخ آتش شما را بدهد . در عوض ، در برنامه خود سرگرمی و نمایش­های خنده دار را افزایش دهید . از بازی­ها استفاده کنید و برای آن که او را علاقمند نگه دارید از درس­های سرگرم کننده و متغیر بهره ببرید .

 • نقش شما در استخر

برای ایجاد حس امنیت در کودک ، بودن پدر و مادر در آب ضروری است . حضور یکی از والدین باعث ایجاد حس آشنایی در کودک می­شود و می­تواند درس­ها را با سرعت کودک به پیش ببرد . آیا کودک شما آرام بوده و آماده امتحان تکنیک جدید است با استرس داشته و ترسیده ، و زمانی برای هماهنگی نیاز دارد؟ نقش پدر و مادر ناظر ، آگاه و هوشیار همانند یک مربی است . چگونگی معرفی مهارت جدید به اندازه خود مهارت اهمیت دارد . همان طور که این روش کودک محور است ، همواره با سرعت یادگیری او حرکت کنید و به خاطر داشته باشید ، تن صدا ، حوصله و تنش ماهیچه­ های شما پیام­های قدرتمندی به او می­فرستد .

استخر مناسب آموزش شنا کودکان


قبل از آغاز آموزش شنا کودکان ؛ به تمهیداتی که برای نگه داری از فرزند خود به کار می­برید فکر کنید و اطمینان حاصل کنید که این توجه به انتخاب یک استخر مناسب برای شنای کودکان منجر می­شود . قبل از انتخاب استخری که در آن به کودک خود آموزش می­ دهید نکات مهمی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید :

 • آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموزآب استخر باید گرم و تمیز باشد .
 • کنار استخر ، رختکن ، و محل­های دوش باید ایمن بوده و به خوبی نگهداری شوند .
 • باید فضایی مناسب و کافی برای قدم زدن در کنار استخر موجود باشد .
 • کنار استخر باید خوب خشک شده و تمیز باشد .
 • استخر باید برای درس­ها و آموزش­ها ، عمق مناسب داشته باشد .
 • آب استخر باید همانند شیشه کاملا زلال باشد .
 • میزان ضدعفونی کننده­ها ، مانند کلر باید برای از بین بردن ریسک عفونت­ ها کافی بوده ولی موجب ناراحتی و آسیب کودکان نشود .
 • استخرهای سرپوشیده باید طوری تصفیه شوند که بوی مواد شیمیایی باقی نماند .
 • استخرهای سرباز باید تعدادی سایبان داشته باشد . به افراد غریق نجات باید تحت آموزش CPR و کمک­های اولیه قرار گرفته و مسئول ، متعهد و اطلاع رسان باشند و رفتاری دوستانه داشته باشند .
 • یک خط تلفن ضروری باید در نزدیکی استخر موجود باشد .

همچنین باید مرواد زیر را هم در نظر داشته باشید :

 • اندازه استخر

استخرها در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارند ، ولی شما می توانید با کمی خلاقیت موقعیت و شرایط مناسب جهت آموزش دروس در هر استخر را فراهم آورید . اگر فقط شما و کودکتان هستید ، حداقل محدوده 4/2*4/2 متر نیاز دارید . اما برای یک گروه کوچک حداقل یک محدوده 6/4*6/4 متر مورد نیاز خواهد بود .

 • کنترل عمق استخر

اگر کودک خود را در عمق کم استخر   (  تا سینه خود )  درون آب بغل کنید راحت ترین و مناسب ترین حالت خواهد بود که ارتفاع آن در افراد مختلف متفاوت است ولی اغلب بین 5/3 تا ۴ فوت می­باشد . اما بهترین حالت این است که قسمت صاف و بدون شیب و یا حداکثر کم شیب استخر را برای آموزش مورد استفاده قرار دهید ، ولی اگر در کنار یک شیب هستید ، از محل و شدت شیب باید آگاه باشید و سعی کنید در کنار شیب­های جدید به تدریس نپردازید ، به طوری که ناگهان وارد آب نشده و جای پای خود را از دست بدهید .

 • نردبان یا پله­ دستی

پله­های استخر می­توانند برای برخی فعالیت­ها مورد استفاده قرار گیرند . برای مثال بهترین مکان برای آموزش کودکان بزرگ­تر برای قرار دادن صورتشان درون آب است . کودکان بزرگ­تر از حس استقلال ناشی از راه رفتن روی پله بسیار لذت می­برند . هم چنین عاشق نشستن روی دست­ها و پاها یا قرار دادن صورت خود در قسمت­های کم عمق آب می­باشند . اگر استخر انتخاب شده شما دارای نردبان نمی­باشد ، فعالیت­های یاد شده را می­توان با استفاده از روش­ها یا وسیله­های دیگر انجام داد .

 • تمیزی آب

آب استخر باید به قدری تمیز باشد که شما به راحتی کف اسخر را ببینید . امکانات عمومی باید از استانداردهای وضع شده توسط مقامات مسئول پیروی کند . سطوح PH قابل قبول بین 2/7 تا 8/7 و به صورت ایده آل بین 4/7 تا 6/7 می­باشد . میزان ضدعفونی کننده­ها باید به قدری باشد که آب استخر به اندازه لازم و کافی تمیز بوده اما مشکلات جسمی یا تنفسی ایجاد نکند . اگر صورت خود را در آب قرار داده و چشمان شما شروع به سوزش کرد ، توصیه می­شود کودک خود را به آن استخر نبرید .

 • دمای آب

به صورت ایده آل ، دمای آب برای کودکان باید بسیار گرم باشد ، ۳۲ تا ۳۴ درجه سانتیگراد مناسب است . اگر استخر شخصی دارید ، استفاده از دماسنج در استخر کاری کم هزینه است . معمولا در استخر عمومی ، شناگران خواهان دمای پایین تری هستند ، پس با این مسئله کنار بیایید . اگر دمای استخر از 5/29 درجه پایین­تر بود طول زمان آموزش­ها را کاهش دهید . اگر کودک­تان شروع به لرزیدن کرد ، لب­هایش آبی شد ، ناراحت بود و یا اگر همکاری کمتری می­کرد ، از استخر خارج شده او را خشک و گرم کنید . به یاد داشته باشید کودکان سیستم تنظیم دمای ضعیفی داشته و به راحتی سرما می­خورند . حوضچه­های آب گرم و جکوزی­های رو باز برای استفاده کودکان توصیه نمی­شود ، زیرا دمای آن­ها تا 5/39 می­رسد که از دمای بدن کودک   (  ۳۷ درجه )  بالاتر می­باشد .

 • دمای هوا

به دمای هوا دقت کنید . فراموش نکنید که موضوع جالب استخرهای سرپوشیده این است که شما در آب گرم شنا می­کنید در حالی که ممکن است بیرون استخر پوشیده از برف باشد . اگر چه آب گرم است ، اما شما باید اطمینان حاصل کنید که دمای هوا باعث احساس سرماخوردگی نشود . دمای هوای داخل باید حدود ۲۴ درجه باشد که با لباس شنای خشک احساس سرما نشود . رختکن نیز باید دمای مناسبی داشته باشد . اگر در استخر روباز شنا می­کنید ، باید حداقل دمای هوا ۲۴ درجه همراه با هوای آفتابی و یا کمی ابری بدون باد باشد .

سوالات متداول در آموزش شنا خردسالان و نوزادان


آموزش شنا کودکان ، خردسالان و نوزادان | شناآموز

 • من نمی توانم شنا کنم و از آب می ترسم . آیا هنوز می توانم به فرزندم شنا کردن بیاموزم ؟
  تا زمانی که بتوانید در عمق تا کمر یا سینه خود در آب به ایستید مشکلی نخواهید داشت . شما نیازی به رفتن زیرآب یا شنا کردن برای آموزش شنا به کودک خود ندارید . فقط با اطمینان و خوشحالی رفتار کرده تا نگرانی که ممکن است داشته باشید به کودک انتقال ندهید . اغلب والدینی که لذت شنای کودک را شاهد هستند به اندازه¬ای آرام می¬شوند که بار دیگر شنا را امتحان می کنند .

 

 • من نگران این هستم که بخواهم خودم به فرزندم شنا بیاموزم . چه کاری می توانم انجام دهم ؟
  نظرتان درباره دعوت دوستان ، فامیل و همسایه¬هایی که از نظر فکری به شما نزدیک هستند چیست ؟ نه فقط به دلیل حمایت دیگر والدین احساس خوشحالی خواهید کرد بلکه انرژی گروهی مسری بوده و همه را به شادی و خوشحالی تشویق می¬کند . در کلاس¬های عمومی آموزش شنای کودکان دیده¬اید و متوجه شده اید که کودکان در کنار یکدیگر بهترین یادگیری را دارند .

 

 • چه کسی بجای من می تواند به همراه کودکم وارد آب شود اگر خودم نتوانم ؟
  فرزند شما در بهترین حالت موقعی موفق می شود که در کنار یک مراقب آشنا و مورد اعتماد در استخر باشد . برای مثال ، پدربزرگ یا مادربزرگ ، عمو یا دایی با پرستار کودک . فقط اطمینان حاصل کنید که جایگزین شما طبیعت آرام این روش کودک محور را درک کرده و راهنمایی¬های آموزشی را به خوبی دنبال می کند .

 

 • من حامله هستم آیا هنوز می¬توانم به کودکم شنا بیاموزم ؟
  در هر زمانی حدود یک چهارم مادرانی که در کلاس حضور پیدا می¬کنند حامله هستند . تا زمانی که از دکتر خود اجازه دارید دلیلی برای آموزش ندادن توسط شما وجود ندارد .

 

 • من می خواهم کودکم را به کلاسی ببرم که به خوبی خودم او را آموزش دهند . ولی چگونه یک کلاس مناسب بیایم ؟
  کلاس های معتبر و بسیار خوب زیادی وجود دارد ولی شما باید مطمئن شوید که با معیارهایتان همخوانی دارد . ما کلاس های عمومی را به این دلیل که کودکان از بازی و دیدن همکلاسی های خود بهره مند می¬شوند توصیه می کنیم . اطمینان حاصل کنید که جوی مثبت همراه با آواز و بازی ، همراه با کودکان با نشاط وجود دارد و رابطه ی خوبی بین کودکان ، معلمین و والدین وجود دارد . معلم باید صبور ، مشتاق و روی کلاسش متمرکز باشد و بداند چه زمان و چگونه مهارت¬های جدید را به صورت کم کم و مداوم در برنامه آموزشی و در سطح آمادگی کودک ارائه دهد .

 

 • آیا واقعا مجبورم تا شش ماهگی برای آموزش شنا به کودکم صبر کنم ؟
  در تجربه ما شروع آموزش پس از شش ماهگی معقول است . در شش ماهگی قدرت سر و گردن کودک بیشتر شده و سطح هوشیاری اش بالا رفته و نیز توانایی شما برای نگهداری فرزندتان بیشتر شده است . هم چنین کارهای زیادی قبل از شش ماهگی کودک می¬توانید برای آمادگی بیشتر او جهت شنا کردن انجام دهید .

 

آموزش شنا به کودکان توسط والدین در 29 جلسه

بازی های آبی برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید